Jak jednat s dlužníkem? Nechte to na CreditCall
Zpět na seznamNezaplatil vám klient nebo obchodní partner fakturu a najednou se vám neozval? Nečekejte zbytečně a začněte dluh vymáhat. Jak tento proces vypadá a na co byste měli pamatovat? Máme pro vás všechny informace.
Pozor na promlčení
Když si všimnete, že druhá strana nezaplatila pohledávku, začněte ji co nejdříve vymáhat, aby náhodou nedošlo k jejímu promlčení.
Promlčecí lhůta závisí na vašem vztahu s dlužníkem. Pokud se jedná o obchodní vztah, nárok se promlčuje za 4 roky ode dne, kdy mohl být uplatněn u soudu. V případě občanskoprávního vztahu činí 3 roky.
Po uplynutí této lhůty může dlužník vznést u soudu námitku promlčení. Ani soud proti tomu nemůže nic dělat.
Problémem může být i dokazování po letech.
Pokud budete s vymáháním otálet, riskujete nejen promlčení, ale také to, že celý proces bude obtížný a nakonec nemusí být vůbec úspěšný. Některé skutečnosti se po dlouhé době prokazují jen velmi obtížně.
Zkuste se spojit s dlužníkem
Když se vydáte do vymáhání pohledávek nejprve je třeba kontaktovat dlužníka všemi dostupnými prostředky. To znamená telefon, e-mail a sociální média. Zároveň pamatujte, že nestačí dotyčnému jednou nebo dvakrát zavolat nebo napsat. Nezaplacenou fakturu mu pravidelně připomínejte.
Nezapomeňte si vést písemnou komunikaci. Pokud se případ později dostane k soudu, budou e-maily nebo textové zprávy vynikajícím důkazem.
Vyžadovat písemné potvrzení závazku
Pokud s vámi dlužník komunikuje a je ochoten dluh zaplatit, ale ne ihned, požádejte ho o písemné uznání dluhu. Můžete také přiložit splátkový kalendář, podle kterého má druhá strana dluh uhradit.
V souvislosti s písemným uznáním závazku je důležité dodat, že jakmile jej máte, prodlužuje se promlčecí doba na 10 let.
Když s vámi dlužník nekomunikuje
Pokud s vámi dlužník nekomunikuje, podejte návrh na vydání platebního rozkazu. Když jej soud vydá, nastávají následující situace:
- Dlužník svůj dluh zaplatí – nejideálnější situace je, když vám druhá strana zaplatí krátce po vydání platebního rozkazu.
- Dlužník obdrží platební rozkaz do 15 dnů, ale nezaplatí jej a nepodá proti němu odpor – platební rozkaz je pravomocný, takže můžete podat návrh na exekuci. V této fázi se dluhem zabývá soudní exekutor, který vám jej po vymožení zašle.
- Dlužník podá odpor proti platebnímu rozkazu – když tak učiní, soud nařídí jednání, aby přezkoumal oprávněnost vaší pohledávky. Pokud vám ji soud přizná, musí ji dlužník zaplatit. Pokud nezaplatí, můžete podat návrh na exekuci.
- Platební rozkaz se nepodařilo doručit dlužníkovi do vlastních rukou – písemnost je zrušena a soud nařídí jednání ve věci. Od tohoto okamžiku probíhá stejný proces jako v předchozím bodě.
Nechte to na odbornících
Nemáte čas na zdlouhavé vymáhání dluhů nebo nechcete tuto nepříjemnou situaci řešit sami? Obraťte se na nás. V call centru CreditCall máme osvědčený postup, který se skládá ze tří základních kroků:
- Včasná sbírka – Klienta nebo obchodního partnera kontaktujeme buď 2 až 3 dny před datem splatnosti, nebo 7 až 14 dní po datu splatnosti, když zjistíme, proč dluh nebyl uhrazen.
- Mimosoudní vymáhání pohledávek – Navážeme kontakt s dlužníkem a pokusíme se s ním uzavřít dohodu o uznání závazku nebo splátkový kalendář.
- Soudní vymáhání – připravíme odhad nákladů spojených se soudním vymáháním. Po jeho přijetí začne náš právník řešit situaci soudní cestou.
Proto vám můžeme pomoci také s vymáhání pohledávek ze zahraničí. Činíme tak díky naší mezinárodní síti partnerských advokátních kanceláří.