Podle průzkumů Evropské unie musí ženy pracovat o dva měsíce déle než muži, aby dosáhly stejné roční mzdy. Průměrný mzdový rozdíl v EU je v současné době 12,73 %, na Slovensku je toto číslo ještě vyšší. Pro rok 2022 činil rozdíl až 19 %, zatímco v roce 2021 to bylo 16,6 %, uvádí slovenský statistický úřad. V porovnání s minulým rokem na Slovensku opět dochází ke zhoršení tohoto srovnání v neprospěch žen. Přestože se podmínky na trhu práce zlepšují, realita genderové nerovnosti je stále přítomná, a proto je třeba ji neustále zlepšovat. Abychom tuto skutečnost neztratili ze zřetele, připomínáme si v letošním roce také Evropský den rovného odměňování. Symbolizuje den, kdy ženy přestávají být placeny za stejnou práci ve srovnání se svými mužskými protějšky a vydělávají „ženské euro“. O odstranění tohoto rozdílu usiluje i nová evropská směrnice o transparentnosti odměňování. Tento symbolický termín se každý rok mění.

CO ZNAMENÁ ŽENSKÉ EURO?

To znamená, že od začátku listopadu do konce letošního roku budou ženy dostávat pouze 83 centů z každého eura vydělaného muži. S přihlédnutím k již odpracovaným dnům budou ženy na Slovensku až do konce roku 2023 pracovat ve srovnání s muži zdarma.

JAKÉ FAKTORY OVLIVŇUJÍ ROZDÍL VE VÝDĚLCÍCH?

  • sám Vzdělávání nestačí. Ženy se v průměru vzdělávají více let. Celkově musí ženy absolvovat o jeden stupeň vyšší vzdělání, aby dostaly stejnou mzdu jako muži s nižším vzděláním.
  • Ženy častěji přerušují práci kvůli péči o děti, rodina nebo nemocné příbuzné. Mateřská/rodičovská dovolená nebo absence kvůli dětem. Toto rozdělení rolí v rodině se v současné době také mění a otcové nezřídka přebírají tyto role a pečovatelské povinnosti.
  • Věk. Rozdíly v odměňování žen a mužů se nezmenšují s tím, jak ženy stárnou a postupují v kariéře. Ve skutečnosti je rozdíl v odměňování starších žen větší než u žen mladších.
  • Největšími identifikovatelnými příčinami rozdílů v odměňování žen a mužů jsou rozdíly v povolání a odvětvích, kde ženy a muži nejčastěji pracují. Ženy jsou výrazně méně zastoupeny na vedoucích pozicích nebo například v politice.
  • Práce žen může být podceňována. Ženy jsou častěji ochotny pracovat na hůře placených pozicích s menšími výhodami.
  • Vliv měla i pandemie COVID-19, protože ženy byly častěji doma nebo přišly o práci. V důsledku pandemie byl také omezen růst mezd nebo bonusů některých podniků.

VE SPOLEČNOSTI CREDITCALL TAKOVÉ ROZDÍLY NEDĚLÁME.

Náš generální ředitel @Juraj Balogh říká: „Jako zaměstnavatel se CreditCall snaží vytvářet pracovní podmínky, které jsou citlivé k rodinným povinnostem našich zaměstnanců a zároveň vytvářejí rovné finanční příležitosti pro ženy a muže. Náš mechanismus odměňování nerozlišuje pohlaví operátora, ale velikost pracovního místa, přičemž zohledňuje úsilí a dovednosti zaměstnance. Zaměstnáváme větší počet žen než mužů, ženy tvoří přibližně 85 % všech našich zaměstnanců.“

ODMĚŇUJEME LIDI ZA JEJICH DOVEDNOSTI

Odměna ve službě CreditCall je tedy založena pouze na dovednostech operátora na lince. Vždy rádi přivítáme schopné a nadšené lidi, kteří jsou ochotni tvrdě pracovat. Proto jim vytváříme takové podmínky, aby se u nás cítili dobře. Ať už se to týká rovnosti v odměňování nebo flexibility v práci. Víme, že k dosažení rovnosti žen a mužů nás čeká ještě dlouhá cesta, ale jsme hrdí na to, že jsme již udělali první kroky.

__________

Rovnost žen a mužů patří mezi základní práva, demokratické atributy a projevy sociální spravedlnosti ve většině vyspělých zemí světa, včetně Slovenska.
Rovnost mužů a žen je zaručena Ústavou Slovenské republiky. Slovensko se stalo signatářem Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW) v roce 1993 a v roce 2000 ratifikovalo opční protokol k této úmluvě.

Máte zájem o naše služby? Zdarma vám připravíme cenovou nabídku
CHCI NEZÁVAZNÝ NÁVRH

Email se odesílá.